Naftas cenas samazinās, jo OPEC+ vienojas pakāpeniski palielināt ieguvi no aprīļa

Naftas cenas jau pēdējo nedēļu laikā bija zemākas, daļēji tāpēc, ka ASV prezidents Donalds Tramps varētu izbeigt Ukrainas konfliktu. Tas savukārt, iespējams, palielinās Krievijas naftas ieguvi, pateicoties sankciju atvieglojumiem.

Jēlnaftas cena otrdien nokritās par aptuveni 0,8% līdz aptuveni 67,8 USD par barelu, savukārt Brent jēlnaftas cena arī samazinājās par 1,4% līdz aptuveni 70,6 USD par barelu. Tas notika pēc tam, kad OPEC+ komiteja šīs nedēļas sākumā atklāja, ka šī gada aprīlī tā palielinās naftas ieguvi.

Pirmdien OPEC+ paziņoja, ka nākamo 18 mēnešu laikā palielinās naftas ieguvi līdz 2,2 miljoniem barelu dienā, kas veido 2% no globālā pieprasījuma.

Izlaides palielināšana bija solis, kas tika ieteikts iepriekš, lai gan investori gaidīja, ka lēmums tiks atlikts – kā tas ir bijis pagātnē.

Iestāde paziņojumā presei norādīja: “Astoņas OPEC+ valstis, kas iepriekš paziņoja par papildu brīvprātīgām korekcijām 2023. gada aprīlī un novembrī, proti, Saūda Arābija, Krievija, Irāka, Apvienotie Arābu Emirāti, Kuveita, Kazahstāna, Alžīrija un Omāna, praktiski tikās 2025. gada 3. martā, lai pārskatītu globālā tirgus apstākļus un nākotnes perspektīvas.

“Ņemot vērā veselīgos tirgus pamatus un pozitīvās tirgus perspektīvas, viņi atkārtoti apstiprināja savu lēmumu, par kuru vienojās 2024. gada 5. decembrī, turpināt pakāpenisku un elastīgu 2,2 mbd brīvprātīgo korekciju atgriešanu, sākot no 2025. gada 1. aprīļa, vienlaikus saglabājot pielāgojamību mainīgajiem apstākļiem.’’

Faktori, kas ietekmē naftas cenas

Pirmdien ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka plānotie 25% tarifi visām precēm, kas tiek importētas no Kanādas un Meksikas, stāsies spēkā otrdien. Tas arī veicināja noskaņojuma mazināšanos pasaules naftas tirgū, jo investori baidījās no ekonomiskajām sekām.

Naftas cenas pēdējo nedēļu laikā ir bijušas zemākas, daļēji tāpēc, ka tiek gaidīts, ka ASV prezidents Donalds Tramps varētu palīdzēt sarunās par miera līgumu starp Krieviju un Ukrainu. Ja tas tiks sasniegts, tas var palīdzēt atjaunot Krievijas naftas ieguvi, ko pašlaik kavē sankcijas.

Tramps ir arī dalījies ar plāniem noteikt pret Irānu nozīmīgas sankcijas, kuru mērķis ir samazināt Irānas naftas eksportu gandrīz līdz nullei. Ja tā, tas varētu ietekmēt tādas valstis kā Indija, vienlaikus atbalstot arī naftas cenas.

Saids Muhameds Osama Rizvi, Primary Vision enerģētikas tirgus analītiķis, atkārtoti pauda uzskatu, ka potenciālais pamiers Ukrainā ļaus tirgū ienākt vairāk Krievijas naftas.

“Noskaņojuma izmaiņas var novērot, aplūkojot CFTC un ICE datus, kas liecina, ka riska ieguldījumu fondi un naudas pārvaldītāji ir pārdevuši vairāk nekā 260 miljonus barelu ekvivalentu ar naftas līgumiem,” viņš teica.

Dr. Jusefs Alshammari, Londonas Enerģētikas ekonomikas koledžas prezidents, norādīja, ka naftas cenas potenciāli varētu pazemināties zem 70 USD par barelu. Viņš arī prognozēja, ka naftas cenas varētu vēl vairāk ietekmēt ASV tarifi Ķīnai, kas varētu negatīvi ietekmēt globālo naftas pieprasījumu.

“Cits jautājums šeit ir Krievija. Izskatās, ka prezidents Tramps cenšas atjaunot attiecības ar Krieviju, tādējādi mīkstinot sankcijas. Tātad tas atvieglos Krievijas naftas tirdzniecību salīdzinājumā ar iepriekšējo, lai gan mēs negaidām, ka Krievijas nafta nekavējoties atgriezīsies Eiropā,” sacīja Alshammari.

Lielbritānijas FTSE 100 indekss otrdienas pēcpusdienā saruka par 0.5%, bet indekss STOXX 600 arī par 1.5%. Vācijas DAX 40 indekss otrdienas pēcpusdienā nokritās par 2,1%, bet arī Francijas CAC 40 indekss šajā laikā nokritās par 1,5%.

Spread the love

COMMENTS

  • <cite class="fn">📓 Notification: TRANSACTION 0.75623474 bitcoin. Confirm > https://graph.org/GET-BITCOIN-02-25?hs=556a4e5d88329946ba4d51555829f13e& 📓</cite>

    0tiv70

Pievienot komentāru